Pes nerozumie negatívnim povelom

publikované: 30.1.2017 To, že psovi niečo hovoríme ešte neznamená, že tomu rozumie. Psy sú voči námniečo ako cudzinci. Ako komunikovať, aby nám rozumeli?

Pripojte sa k nám

1. Vyslovíme povel, následne počkáme na prebehnutie reflexného oblúka (jedná sa o cyklus, ktorý prebehne pri kontakte s prostredím), pes informáciu niekoľko sekúnd spracováva, nefunguje tzv. “online” ako človek.

2. Dôležité je teda správne načasovanie a následne názorné predvedenie, aby danému povelu porozumel. To znamená, že každé slovo je podmienené určitou činnosťou. Napr. pri povely sadni začneme dávať psovi zadok dole a on následne zistí, že povel “sadni” znamená posadiť sa.

3. Skôr či neskôr sa pes daný povel naučí. Tomuto postupu sa hovorí operačné podmaňovanie. Je to proces učenia, kedy sa pes učí spájať svoje chovanie s následkami tohto chovania.

Pozor! Mnoho majiteľov psov používa negatívne povely tipu “nesmieš”, čo je povel, ktorý majiteľ psovi nepredviedol a pes mu teda logicky nerozumie a na majiteľov pokyn nezareaguje. Pes si takto nepredvedený povel nemá k čomu priradiť a nevie ako sa zachovať. Preto si vždy buďte vedomí toho, že negatívnym povelom vaši psy nerozumejú.

Autor článku: Bardog.eu​​

Dalšie články

Súťaž o granule Losos - zemiaky 12 KG

Súťaž o granule Losos - zemiaky 12 KG

23.2.2018

Hrajte s nami o ultraprémiové krmivo!

čítaj ďalej