Pes a nástrahy v zimnom období

publikované: 30.12.2016 Pes je na nástrahy zimy veľmi citlivý. Silná zima sa môže výrazne prejaviť na jeho kondícii a zdraví. Majitelia si preto musia dávať pozor na veľa nástrah, ktorým je nutné predchádzať, uvedieme si tie najdôležie.

Pripojte sa k nám

Pes, ktorý je v domácnosti, je v zimnom období náchylnejší k prechodom do zimy než ten, ktorý je celoročne vonku. Pokiaľ je však rozdiel medzi vonkajším a domácim prostredím okolo 7 stupňov, v takom prípade oblečenie pre psov nepoužívajte.

Krívanie psa v zime

Niektoré plemená psov majú medzi prstami tzv. “plávajúce blany”, kde sú malé chĺpky (ukážkový príklad nájdeme u kokeršpanielov). Na tieto chĺpky sa potom behom zimných mesiacov nabaľuje sneh, ktorý neskôr namŕza a na psovi je vidieť, ako znateľne kríva. Preto je potrebné tieto chĺpky preventívne vystrihávať, aby sa v týchto miestach sneh neudržoval.

Posolená cesta

Pokiaľ viete o miestach, kde sa solí, tak sa im radšej úplne vyhnite. Po vychádzke psíkovi labky dôkladne opláchnite vlažnou vodou a potom ich natrite olejíčkom alebo Indulonou.

Poľadovica

Dôrazne dbajte na to, aby si váš psík neulomil na ľadovej ploche pazúrik, preto ich preventívne kontrolujte a v prípade dlhých pazúrikov ich skracujte. Pre psíka nie je nič horšie, ako keď sa mu do otvorenej ranky, spôsobenej ulomeným pazúrikom, dostane soľ. V prípade, že váš pes chodí celoročne po vonku a nie je na drevenej podlahe v domácnosti, potom si svoje pazúriky brúsi sám.

Pitný režim v zime

Pes potrebuje neustály prísun tekutín. Veľa majiteľov má pocit, že pitný režim u psov je v zime menej podstatný ako v lete, opak je ale pravdou. V zimnom období pridávajte do granúl vodu. Cestou namočených granúl im prísun vody zvýšite. Pozor u psov, ktorí behom zimného obdobia hryzú ľad, vzniká zvýšené riziko podchladenia a zápalu tlstého čreva. Voda v miske by rozhodne nemala byť studená, naopak skôr zvoľte vlažnú vodu.

Oblečenie pre psíkov

Pes, ktorý je v domácnosti, je v zimnom období náchylnejší k prechodom do zimy než ten, ktorý je celoročne vonku. Pokiaľ je však rozdiel medzi vonkajším a domácim prostredím okolo 7 stupňov, v takom prípade oblečenie pre psov nepoužívajte. Rozdiel teplôt totiž nie je nejaký zásadný. Krátkosrsté rasy ocenia oblečenie o mnoho viac než tie dlhosrsté.

Tráviaci trakt v zime

Z hľadiska príjmu kŕmenia má pes horší príjem potravy v zime ako v lete. Dávky potravy sú nižšie ako v lete . Keď je podchladený žalúdok alebo tlsté črevo, tak je nutné dávkovať potravu, ktorá sa skladá z ryže a mrkvy, aby sme psovi ešte viac nepodráždili zažívací trakt.

Autor článku: Bardog.eu

Dalšie články

Súťaž o granule Losos - zemiaky 12 KG

Súťaž o granule Losos - zemiaky 12 KG

23.2.2018

Hrajte s nami o ultraprémiové krmivo!

čítaj ďalej