Odčervenie psov. Prečo a ako často odčervovať?

publikované: 27.9.2017 Odčervenie psov je pre majiteľov nepísanou povinnosťou. U dospelých psov doporučujeme vykonávať v intervale 3-6 mesiacov, u šteniatok potom preventívne každých 14 dní do veku 3 mesiacov alebo v nutných situáciách.

Pripojte sa k nám


Odčervenie je taktiež dôležité kvôli zamedzeniu chorôb v prípade človeka. Mnoho parazitov je prenosných práve na ľudí. Spomenieme napr. pásomnicu alebo škrkavku. Tieto parazity sa bežne vyskytujú u veľkého množstva druhov cicavcov.

Parazity spôsobujú psovi bolesť, svrbenie a ďalšie nepríjemné pocity. Pokiaľ si takéhoto problému nevšimneme, môže dôjsť i k tomu najhoršiemu...  

Je skutočne dôležité svojho štvornohého kamaráta sledovať a občas sa i pozrieť na kvalitu jeho stolice, či sa v nej nevyskytuje "niečo neobvyklého".  Zmeny si môžeme všimnúť i v chovaní psíka, čo by mal každý majiteľ psa poznať, že je " niečo inak".  

Dôležitá je prevencia pred napadnutím parazitmi. Jednak hygiena, ktorá spočíva v pravidelnom čistení búdy, koterca a výbehu. Taktiež odstraňujte zvyšky jedla, ktoré pes nebude konzumovať. Nebezpečenstvo hrozí v surovom mäse od neznámeho zdroja, v ktorom sa môžu vyskytovať zárodky parazitov tzv. larvy vyššie spomínanej pásomnice. Taktiež údené mäso môže obsahovať zárodky parazitov.

Pokiaľ budeme dodržiavať vyššie spomínané rady, ušetríme psíkom a tiež nám mnoho nepríjemných pocitov, bolesti a situácii.

Na trhu nájdeme veľké množstvo prípravkov k odčerveniu.  Záleží na veku psa a účinku pôsobnosti lieku. Pasty bývajú menej invazívne, požívajú sa u šteniatok. Zaberajú len na škrkavky, pásomnice sú voči nim imúnne. Pre dospelé psy používajte tablety, ktoré majú širokospektrálny záber. Oba typy prípravkov pôsobia jednorázovo, v prípade potreby je nutné dávky v určitom intervale opakovať.  Existujú taktiež SPOT ON ampulky, ktoré majú dlhodobý účinok a pôsobia ako na vnútorné, tak aj na vonkajšie parazity ( napr. blchy).

Tip:

Pri dávkovaní antiparazitík je nutné dodržiavať  predpísané množstvo určené hmotnosti zvieraťa, pretože paraziti si na podávané odčervovacie lieky po čase vytvárajú odolnosť a z tohto dôvodu je dobré prípravky striedať.

Dalšie články

Súťaž o granule Losos - zemiaky 12 KG

Súťaž o granule Losos - zemiaky 12 KG

23.2.2018

Hrajte s nami o ultraprémiové krmivo!

čítaj ďalej